Ani v súčasnosti sa občan pri styku s úradmi nevyhne dlhým radám, papierovaniu, nekonečnému podpisovaniu a pečiatkam. Podporiť moderné a efektívne služby, ktoré majú nahradiť tradičný model verejnej správy plánuje v najbližších rokoch rezort vnútra s pomocou operačného programu Efektívna verejná správa. Jeho monitorovací výbor schválil prvý kľúčový balík projektových zámerov, ďalší je na rade v septembri.
Slovensko čaká komplexná zmena fungovania úradov
Máme jedinečnú príležitosť čerpať na skvalitňovanie služieb verejnej správy vyše 335 miliónov eur s podporou Európskej únie, ktorá súhlasila s vyčlenením samostatného operačného programu. Zatiaľ čo doteraz sa na úradoch najmä modernizovala technika a vybavenie budov, operačný program Efektívna verejná správa má pomôcť zlepšiť samotný chod úradov. „Chceme, aby služby, ktoré poskytuje štát efektívne odpovedali na potreby občanov v 21. storočí. Znamená to, že vybavenie bežných úkonov bude pre občana rýchlejšie a jednoduchšie a že základné služby budú dostupné napríklad aj z pohodia vlastnej obývačky“, vysvetľuje Robert Kaliňák, minister vnútra SR.
Čerpanie na zefektívňovanie verejnej správy dostalo zelenú
Operačný program Efektívna verejná správa ako jeden z prvých operačných programov dosiahol odobrenie projektových zámerov na národnej úrovni. Monitorovací výbor zložený zo zástupcov orgánov štátnej správy, samosprávy, mimovládneho sektora ale aj hospodárskych a sociálnych partnerov schválil prvú sadu 25 zámerov národných projektov. „Ako riadiaci orgán tak môžeme ďalej pokračovať v intenzívnej príprave na čerpanie finančnej pomoci z Európskej únie na zefektívňovanie verejnej správy.“, hovorí Rut Erdélyiová, generálna riaditeľka sekcie európskych programov Ministerstva vnútra SR.
Métou programu je proklientska verejná správa a efektívny súdny systém
„Schválené projektové zámery reflektujú na aktuálne výzvy verejnej správy. Dnes medzi jej hlavné nedostatky patrí zbytočná byrokracia, chýbajúce vzájomné prepojenie verejných politík a tiež ich nízka dostupnosť a kvalita.“, hovorí Samuel Arbe, riaditeľ odboru operačného programu Efektívna verejná správa. Opatrenia v rámci operačného programu sa budú preto orientovať na systematické meranie a zvyšovanie kvality poskytovaných služieb občanom a podnikateľom a tiež znižovanie ich administratívnej záťaže. Podporené budú aktivity na zefektívňovanie narábania s verejnými zdrojmi, zvýšenie transparentnosti pravidiel a efektivity verejného obstarávania, zefektívňovanie výberu cla a daní a tiež na podporu boja proti korupcii. V oblasti justície ide o zámery projektov, ktorých cieľom je napríklad podpora alternatívnych nástrojov riešenia sporov a tiež poskytovanie právnej pomoci občanom. Národné projekty budú realizovať jednotlivé ministerstvá, samosprávne orgány alebo iné orgány štátnej správy v úzkej spolupráci s partnermi a mimovládnymi organizáciami.
Optimalizácia dopadu legislatívnych zmien
Časté zmeny zákonov dnes predstavujú záťaž na občanov a podnikateľov, ktorí nestíhajú sledovať legislatívne novinky. Na dopyt po znížení súvisiacich rizík a negatívneho vplyvu takto vznikajúcej legislatívy odpovedá operačný program podporou špecifických opatrení. Pôjde najmä o systematické hodnotenie dopadov legislatívnych noriem ani ich zmien na podnikateľský sektor a konkrétne skupiny občanov ako súčasť nového prístupu k tvorbe legislatívy.
Reformujeme s pomocou najlepších expertov
Ambícia celkovo zreformovať, zmodernizovať a zefektívniť verejnú správu nie je nová. Novým prvkom pri realizácii zmien je intenzívna spolupráca s partnermi na národnej aj medzinárodnej úrovni. „Do procesu prípravy reformy sa nám podarilo zapojiť skupinu odborníkov na verejnú správu z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Ich cenné skúsenosti z podobných reforiem v Estónsku, Fínsku, Francúzsku, Poľsku či Slovinsku využijeme pri zefektívňovaní verejných služieb a úradov na Slovensku“, uzatvára Rut Erdélyiová.